Artykuł
Nukleotydy dietetyczne – zastosowanie w chorobach i zaburzeniach metabolicznych, immunologicznych i neurologicznych (cz. II)
Ten artykuł przedstawia znaczenie nukleotydów pirymidynowych, takich jak urydyna i cytydyna, w suplementacji dietetycznej. Dowiesz się, jak te nukleotydy przyczyniają się do syntezy mózgowych fosfolipidów i są niezbędnymi składnikami błon biologicznych. Artykuł omawia również rolę urydyny w metabolizmie glukozy, lipidów i aminokwasów oraz jej wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, sen, epilepsję, stwardnienie rozsiane i pamięć.
Przeczytaj artykułArtykuł
Suplementacja nukleotydami dietetycznymi w świetle badań naukowych
Ten artykuł o nukleotydach dietetycznych opowiada o ich ważnej roli w dietoterapii i funkcjonowaniu naszego organizmu. Nukleotydy pełnią kluczową funkcję jako budulec komórkowego kodu genetycznego, są wykorzystywane do produkcji białek i mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy oraz procesy regeneracji tkanek.
Przeczytaj artykułArtykuł
Przegląd wybranych nukleotydów w aspekcie suplementacji dietetycznej. Urydyna i cytydyna
Urydyna jako składnik diety nie jest toksyczna i ma łatwy dostęp do mózgu, dlatego stanowi atrakcyjną alternatywę dla wsparcia, regeneracji i leczenia centralnego układu nerwowego. Badania opisują wielopłaszczyznowe działanie urydyny z cytydyną. Z tego artykułu dowiesz się na jakie narządy wpływa ich biologiczne działanie oraz jakie funkcje fizjologiczne pełnią one w organizmie.
Przeczytaj artykuł