Maślan sodu. Jak i na co działa?
Maślan sodu jest to sól sodowa kwasu masłowego. Produkowany jest on przez bakterie w jelicie grubym i należy do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (tzw. SCFA). Jakie ma on zastosowanie dla naszego organizmu i w jaki sposób na niego oddziałuje? Tego dowiesz się w tym artykule.
Gdzie możemy znaleźć maślan sodu?
Kwas masłowy należy do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) wraz z kwasem octowym i propionowym. Proporcje wszystkich kwasów pozostają w jelicie mniej więcej w stałym stosunku, tj. 60 : 25 : 15 – octan : propionian : maślan, a w ciągu doby produkowane jest ok. 300‑400 mmol SCFA w jelitach. Natomiast fizjologiczne stężenie maślanu w treści jelitowej to 1‑10 mmol/l (60‑150 mmol/kg). Kwas masłowy wytwarzany jest z niestrawionych węglowodanów przez bakterie jelitowe. W związku z tym, jeśli w codziennej diecie zabraknie substratów do produkcji tegoż kwasu, obniży się tym samym jego ilość w jelitach. W dzisiejszych czasach ze względu na spożywanie coraz większej ilości żywności bogatej w cukry proste, tym samym ubogiej w błonnik pokarmowy trudniej jest dostarczyć jego odpowiednie ilości. Bakterie jelitowe fermentują błonnik pokarmowy np. celulozę, inulinę czy skrobię oporną. Związki te znajdują się głównie w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach. Produktem ubocznym tej fermentacji są właśnie krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, w tym kwas masłowy. Do najważniejszych producentów maślanu sodu należą bakterie z rodzaju: Bifidobacterium, Lactobacillus, Ruminococcus, Faecalibacterium spp. oraz Roseburia.
W jakich przypadkach warto stosować maślan sodu?
Głównymi wskazaniami do stosowania preparatów, gdzie główny składnik to właśnie maślan sodu, są przede wszystkim schorzenia układu pokarmowego tj.:
- Zaburzenia mikroflory jelitowej,
- Owrzodzenia żołądka,
- Zakażenia jelit,
- Choroby zapalne błony śluzowej jelit i żołądka,
- Zaparcia, biegunka, wzdęcia,
- Stany zapalne jelit spowodowane przebytą radioterapią i chemioterapią,
- Niedobory krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych związane z przebytym leczeniem nowotworowym,
- Przerost mikroflory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO),
- Zespół jelita drażliwego (IBS),
- Uchyłki w jelicie.
Wpływ maślanu sodu na jelita
Kwas masłowy wytwarzany przez mikrobiotę jest najważniejszym źródłem energii dla tzw. kolonocytów – są to komórki nabłonka jelita grubego. Dostarcza im około 70% energii. Dodatkowo maślan sodu uszczelnia połączenia między kolonocytami, oraz stymuluje ich regenerację po przebytych chorobach (np. w wyniku zatrucia bakteryjnego czy infekcji wirusowych). Do jego innych funkcji zaliczamy regulacje motoryki jelit dzięki czemu normuje się rytm wypróżnień i zmniejsza ryzyko występowania biegunek czy zaparć. W badaniach udowodniono również, iż prawidłowa ilość maślanu sodu w jelitach zwiększa także jego ukrwienie, co powoduje, że wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mają ułatwiony transport do jego tkanek.