Skutki niedoboru kwasu foliowego w diecie
Kwas foliowy, a właściwie jego suplementacja kojarzy nam się najczęściej z okresem starań o ciążę i samej ciąży – i rzeczywiście, odgrywa on kluczową rolę w tym jakże wyjątkowym dla każdej kobiety okresie, ale nie tylko! Kwas foliowy wpływa na wiele istotnych kwestii w organizmie, a jego niedobór może przyczyniać się do powstania lub pogłębienia wielu chorób. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak ważna jest jego podaż i kiedy szczególnie należy rozważyć dodatkową suplementację.
Poznaj nukleotydy dietetyczne polskiej marki NucleoCare – opracowane naukowo kompozycje najwyższej jakości składników wspierające organizm w szybszej odbudowie komórek odpornościowych i błony śluzowej jelit. Wypróbuj nowoczesną suplementację NucleoCare!
Czym tak właściwie jest kwas foliowy?
Kwas foliowy, czyli witamina B9 – jest jedną z najpotrzebniejszych witamin w naszym organizmie. Niestety – większość z nas boryka się z jego niedoborem (w mniejszym bądź większym stopniu). Najpoważniejsze konsekwencje niesie za sobą jednak niedobór kwasu foliowego w ciąży, dlatego tak dużo poświęca się mu uwagi przy okazji planowania rodziny.
Jaka jest rola witaminy B9 w naszym organizmie?
Kwas foliowy:
- uczestniczy między innymi w procesach syntezy kwasów nukleinowych,
- odgrywa szczególną rolę w tworzeniu i rozwoju erytrocytów – chroniąc organizm przed anemią,
- reguluje funkcjonowanie i wzrost komórek organizmu,
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i krwiotwórczego,
- wpływa na poziom homocysteiny, odpowiadając tym samym za ogólny stan naszego zdrowia – wspólnie z witaminą B12 przekształca homocysteinę do metioniny (następnie z metioniny powstaje serotonina i noradrenalina – tzw. hormony szczęścia, które mają wpływ na regulację snu i aktywności w ciągu dnia),
- ponadto zapobiega również zwiększeniu ilości homocysteiny we krwi – powinna być ona stale utrzymywana na niskim bądź średnim poziomie, co zapobiega pojawieniu się takich chorób jak: miażdżyca, udar mózgu, zawał serca, nadciśnienie, czy niedoczynność tarczycy.
- wpływa na poprawę płodności,
- bierze udział w kształtowaniu się cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka (jej rozwój występuje między 2gim a 4tym tygodniem ciąży), dlatego tak ważna jest suplementacja kwasu foliowego od wczesnych etapów ciąży,
- na późniejszych etapach ciąży zapewnia z kolei dobry stan naczyń krwionośnych i erytrocytów,
- w czasie karmienia piersią stymuluje namnażanie komórek w okresie intensywnego wzrostu, a także wraz z innymi składnikami zapobiega rozwojowi niedokrwistości u dziecka.
W jaki sposób rozpoznać niedobór kwasu foliowego?
Niedobór kwasu foliowego może być często mylony z innymi niedoborami lub przypominać objawy innych chorób. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:
- osłabienie,
- szybka męczliwość;
- bladość skóry,
- intensywne wypadanie włosów;
- suchość skóry;
- bóle, zawroty głowy;
- duszności;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- utrata masy ciała,
- bezsenność;
- przyspieszone bicie serca,
- lęk i niepokój;
- wahania nastroju, drażliwość;
- problemy pokarmowe (zaburzenia trawienia, biegunka, mniejszy apetyt),
- stany zapalne i pieczenie języka,
- u dzieci i młodzieży może przyczynić się do zahamowania rozwoju i wzrostu.
Większość z powyższych objawów ma związek z rozwojem niedokrwistości megaloblastycznej. Ta postać anemii najczęściej ma związek z niedoborem aktywnej formy kwasu foliowego we krwi. Najlepszą metodą rozpoznania niedoboru kwasu foliowego jest zbadanie jego poziomu w surowicy krwi.
Źródła kwasu foliowego w diecie
Podstawowym źródłem dostarczania kwasu foliowego do organizmu powinna być odżywcza, prawidłowo zbilansowana dieta. Natomiast niestety tutaj pojawia się problem – przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia jest utrudnione z uwagi na działanie wielu innych substancji zawartych w warzywach i owocach, dlatego bardzo często zalecana jest dodatkowa suplementacja. W pożywieniu witaminę B9 znajdziemy między innymi w:
- szpinaku,
- jarmużu,
- brokułach,
- brukselce,
- pietruszce,
- szparagach,
- drożdżach,
- wątróbce,
- białej fasoli,
- żółtku jaja,
- awokado.
Należy ponadto zaznaczyć, że foliany są szczególnie wrażliwe dodatkowo na obróbkę termiczną oraz na działanie promieni słonecznych, a także kwaśnego pH. Z uwagi na te czynniki ich dostępność z pożywienia jest znacznie utrudniona, a ich straty z produktów spożywczych mogą sięgać nawet 50-80%.