Suplementacja nukleotydów dla osób z wypadającymi włosami
Problem wypadających włosów jest niezwykle uciążliwy, zwłaszcza w przypadku kobiet, które chcą zapuścić długie, gęste i zdrowe włosy. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że wypadanie od 50 do około 100 włosów dziennie to norma. Choć dla wielu wyda się to nierealne – im więcej włosów mamy, tym więcej nam ich wypada. Jeśli jednak problem staje się zdecydowanie bardziej poważny, a włosy zaczynają opuszczać naszą głowę w nadmiernej ilości warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie, która powinna być bogata między innymi w produkty zawierające znaczne ilości nukleoprotein.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny tego stanu mogą być naprawdę różne: począwszy od genetycznych, przez hormonalne, środowiskowe, kończąc na tych związanych z niewłaściwą pielęgnacją i stylizacją włosów. Mogą oczywiście wynikać również z niedoborów i niewłaściwej diety, lub stosowania niektórych leków. Ponadto za jeden z ważniejszych czynników wypadania włosów uważa się również … silny bądź przewlekły stres.
Dieta bogata w nukleotydy a kondycja włosów
Na początku warto zaznaczyć, że nie tylko kondycja włosów, skóry czy paznokci, ale również całego organizmu są ściśle związane z poziomem odżywienia naszego organizmu. To, jak się odżywiamy na co dzień i jakich witamin oraz minerałów dostarczamy wraz z przyjmowanymi pokarmami, ma istotny wpływ na to jak będziemy się czuć i jak będzie funkcjonował nasz organizm. Aby wzmocnić kondycję włosów, warto zwracać uwagę na to, aby w naszej diecie nie zabrakło przede wszystkim dobrej jakości białka, kwasów tłuszczowych omega 3, a także krzemu, czy chociażby miedzi. Jak się okazuje – pomocnym wsparciem będą również nukleotydy. Dlaczego? Otóż, nukleotydy jako podstawowe składniki RNA i DNA, odpowiadają przede wszystkim za syntezę kwasów nukleinowych, co ma istotne znaczenie między innymi dla regeneracji i naprawy tkanek, a także powstawania nowych komórek. Dzięki ich obecności w codziennym menu, kondycja włosów może ulec znacznej poprawie – nie tylko w aspekcie ograniczenia ich łamliwości czy wypadania, ale także wspierająco w pojawianiu się większej ilości nowych cebulek włosowych. Warto zatem dbać o to, aby dieta była bogata w zasobne źródła nukleoprotein, przede wszystkim mięsa, podroby, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona. Nukleotydy w postaci nukleoprotein obecne są również w mleku, jajach, czy suszonych roślinach.
Nukleotydy a kondycja włosów
Ostatnie badania jednoznacznie ukazują również pozytywny wpływ nukleotydów na kondycję włosów, dlatego jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości z pożywienia, warto rozważyć dodatkową suplementację. Zarówno dla wzmocnienia kondycji włosów jak i zapobiegania ich wypadaniu. Pielęgnacja włosów od zewnątrz ma duże znaczenie, ale nie przyniesie wystarczających rezultatów jeśli równocześnie nie dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych również od wewnątrz (na drodze diety oraz w razie potrzeby suplementacji).
Nukleotydy a mikrobiota
Przy okazji suplementacji, warto dodatkowo zaznaczyć istotny aspekt wspierania kondycji mikrobioty przez nukleotydy. Dobrze pamiętać o tym, że nawet najlepszej jakości preparaty witaminowe nie spełnią swojej roli, jeśli równowaga mikrobioty naszych jelit będzie zachwiana. Dysbioza wiąże się z utrudnionym wchłanianiem witamin i składników mineralnych, co może wpływać negatywnie na kondycję włosów. Badania wykazały, że suplementacja nukleotydami korzystnie wpływa na błonę śluzową jelit, a także na poprawę czynności jelit, a im zdrowsze jelita, tym lepsze przyswajanie składników mineralnych i witamin – pochodzących z diety lub suplementacji. Warto zatem na początku najpierw zadbać o ten aspekt, aby wspieranie kondycji włosów przynosiło rzeczywiście satysfakcjonujące rezultaty.
Nukleotydy – suplementacja
Suplementacja nukleotydami okazuje się również rozsądnym rozwiązaniem w momencie, w którym wprowadzone zmiany w diecie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Obciążenie organizmu nadmierną ilością stresu, przebytą chorobą, czy spożywaniem wysoko przetworzonych produktów, może objawiać się osłabieniem kondycji całego organizmu, w tym najbardziej widoczną – kondycją włosów, skóry i paznokci. Nucleozin Complete to preparat, który w składzie oprócz starannie opracowanego kompleksu pięciu nukleotydów dietetycznych, zawiera również dwie formy cynku, niezbędnego do zachowania prawidłowej kondycji włosów. Nie zawiera w składzie laktozy, czy glutenu i jest odpowiedni również dla wegan. W związku z tym jego suplementację warto rozważyć również wtedy, kiedy nie możemy przyjmować produktów zawierających duże ilości kwasów nukleinowych, takich jak mięso. Dobrym rozwiązaniem będzie również Collagen Nucleo, który zawiera w składzie wzajemnie uzupełniające się połączenie kolagenu rybiego i wołowego w połączeniu z łagodną formą witaminy C i kompleksem pięciu czystych nukleotydów dietetycznych.