Kwas masłowy przy chorobach jelit
Mikroflora jelitowa składa się z bilionów mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Różnorodne substraty dietetyczne są wykorzystywane przez te drobnoustroje do produkcji szeregu metabolitów, z których niektóre są korzystne dla gospodarza.
Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), czyli octan, propionian i maślan, stanowią zdecydowaną większość SCFA w jelicie grubym człowieka. Syntetyzowane są przez mikrobiom jelitowy i pełnią ważną rolę ochronną. Maślan jest preferowanym źródłem energii dla komórek nabłonka okrężnicy.
Dobrze zbilansowana dieta, bogata w probiotyki, prebiotyki i błonnik, jest najlepszym źródłem maślanu. SCFA, w tym endogenny kwas masłowy, powstają w wyniku bakteryjnej fermentacji niestrawnych węglowodanów, takich jak polisacharydy nieskrobiowe, skrobia oporna, oligosacharydy (np. inulina i oligofruktoza), disacharydy (np. laktoza) oraz alkohole cukrowe (np. sorbitol i mannitol). Skrobia oporna wpływa szczególnie korzystnie na wzrost bakterii wytwarzających kwas masłowy w jelitach. Typy bakterii, które w znaczącym stopniu odpowiadają za produkcję maślanu, to Firmicutes i Bacteroides. Kwas masłowy wykazuje wielokierunkowy, korzystny wpływ na zdrowie człowieka, w tym na zdrowie jelit.
Poznaj nukleotydy dietetyczne polskiej marki NucleoCare – opracowane naukowo kompozycje najwyższej jakości składników wspierające organizm w szybszej odbudowie komórek odpornościowych i błony śluzowej jelit. Wypróbuj nowoczesną suplementację NucleoCare!
Zastosowanie kliniczne kwasu masłowego:
- nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna,
- zespół jelita nadwrażliwego (IBS), zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego (zaburzenia rytmu wypróżnień, wzdęcia, czynnościowe bóle brzucha),
- zapalenie jelit po radioterapii i chemioterapii,
- zapalenie jelita wyłączonego z pasażu,
- stany po zabiegach resekcyjnych w obrębie jelit,
- choroba uchyłkowa jelit,
- biegunki o różnej etiologii, w tym biegunki infekcyjne, poantybiotykowe i biegunki podróżnych,
- zaburzenia mikrobiomu jelitowego (dysbioza),
- choroby ogólnoustrojowe przebiegające z wyniszczeniem, w tym choroby nowotworowe,
- niedobory pokarmowe z niedostateczną podażą błonnika (dieta ubogoresztkowa).
Rola kwasu masłowego w chorobach zapalnych jelit
Kwas masłowy wykazuje działanie przeciwzapalne. Jego działanie immunoregulacyjne i przeciwzapalne opiera się prawdopodobnie na miejscowym hamowaniu mediatorów stanu zapalnego w nabłonku jelit. Wykazano, że maślan ma zdolność obniżania stężenia cytokin prozapalnych, tj. interleukina 8 (IL-8) i czynnik martwicy nowotworów α (TNF-α). Dostępne publikacje naukowe potwierdzają redukcję objawów klinicznych NZJ, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, i stanu zapalnego w jelicie w wyniku suplementacji maślanu. Działanie przeciwzapalne maślanu wiąże się prawdopodobnie z hamowaniem aktywacji czynnika jądrowego transkrypcyjnego κB makrofagów (NF-κB), który jest głównym źródłem cytokin w przebiegu procesu zapalnego towarzyszącemu wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.
Oprócz bezpośredniego działania przeciwzapalnego, warto również wspomnieć o korzystnym wpływie maślanu na „płaszcz” śluzowy. Kwas masłowy pełni rolę w utrzymaniu integralności bariery nabłonkowej przewodu pokarmowego poprzez regulację produkcji składników śluzu (np. mucyny 2) i zapewnienie ciągłości połączeń ścisłych w kosmkach jelitowych. Dlatego kwas masłowy zapobiega zmianom przepuszczalności jelit, a w konsekwencji translokacji lipopolisacharydu (LPS) ze światła jelita do krwi obwodowej. Zwiększone ilości LPS we krwi obwodowej prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego.
Troficzny wpływ maślanu na proliferację komórek jelitowych wykazano na modelach zwierzęcych. Suplementacja maślanu sprzyja regeneracji śluzówki jelit. Podanie maślanu stymuluje wydłużenie kosmków w jelicie krętym oraz wzrost głębokości krypt w jelicie ślepym.
Kwas masłowy może poprawiać wyniki badań niektórych parametrów związanych ze stanem zapalnym jelit. Obniża bowiem stężenie kalprotektyny w kale, czyli białka ostrej fazy wykorzystywanego w diagnostyce przewlekłych chorób zapalnych jelit.