Dlaczego warto przyjmować cholinę w trakcie ciąży?
Zdrowa, zróżnicowana dieta w czasie ciąży pomoże dostarczyć większość potrzebnych witamin i minerałów. Dobre odżywianie pomaga sprostać dodatkowym wymaganiom stawianym organizmowi w miarę postępu ciąży. Bardzo ważne jest przyjmowania wystarczającej ilości składników odżywczych, aby wspierać wzrost płodu i utrzymanie zdrowej wagi. Jednak podczas ciąży kobiecy organizm wraz z rozwijającym się dzieckiem potrzebują często zwiększonych ilości składników odżywczych, dlatego warto w tym czasie wesprzeć się dodatkowo dobrze dobranym suplementem. Najczęściej preparaty są bogate w kwas foliowy, żelazo, wapń, jod, witaminy D i C, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy z grupy B, w tym witaminę B4 czyli cholinę. Znaczenie zapewnienia odpowiedniego spożycia choliny w czasie ciąży jest coraz bardziej uznawane. Cholina ma kluczowy wpływ na wiele procesów fizjologicznych w okresie prenatalnym, odgrywając rolę m.in. w biosyntezie błon i ekspansji tkanek, rozwoju mózgu oraz ekspresji genów.
Poznaj nukleotydy dietetyczne polskiej marki NucleoCare – opracowane naukowo kompozycje najwyższej jakości składników wspierające organizm w szybszej odbudowie komórek odpornościowych i błony śluzowej jelit. Wypróbuj nowoczesną suplementację NucleoCare!
Czym jest cholina?
Cholina jest składnikiem odżywczym z grupy witamin B (oznaczona jako witamina B4). Można ją wytwarzać w wątrobie. Występuje również w produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, orzechy, fasola, warzywa i jajka. Cholina jest wykorzystywana w wielu reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. Jest ważna dla układu nerwowego i dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Cholina może również pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny związany z astmą. Najczęściej cholina jest wykorzystywana do zapamiętywania, funkcji umysłowych czy też zapobiegania niektórym wadom wrodzonym.
Zalety działania choliny w trakcie ciąży
Cholina wspiera rozwój mózgu płodu. Amerykańscy pediatrzy w badaniu z 2018r. uznali cholinę za składnik odżywczy, który „buduje” mózg rosnącego dziecka. Płód polega na cholinie jako budulcu dla nowo tworzących się komórek w mózgu i układzie nerwowym, dla ekspresji genów i wielu innych. Podobnie jak foliany (kwas foliowy / witamina B9), cholina jest niezbędnym składnikiem do rozwoju kręgosłupa i cewki nerwowej. Cholina jest również jednym ze składników strukturalnych błon komórkowych i buduje neuroprzekaźniki do sygnalizacji w układzie nerwowym (pomiędzy neuronami oraz między neuronami i mięśniami). Podczas rozwoju płodu cholina sprzyja proliferacji komórek w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uczenie się i pamięć.
Cholina pomaga również we wzroście łożyska. W czasie ciąży wspiera łożysko (narząd rozwinięty w pierwszym trymestrze ciąży, który chroni płód, dostarcza składniki odżywcze i usuwa odpady) w wykonywaniu swojej pracy. Cholina tworzy strukturę komórkową tego narządu, wspomaga tworzenie naczyń krwionośnych i ułatwia transport składników odżywczych przez łożysko do głodnego płodu.
Cholina ma duże znaczenie dla zdrowia płodu, ale także dla zdrowia przyszłej mamy. Ułatwia metabolizm tłuszczów i wspiera funkcjonowanie zdrowej wątroby. Dodatkowo fosfatydylocholina, czyli źródło choliny, powstaje w wątrobie, a gen odpowiedzialny za syntezę endogenną jest indukowany przez estrogeny w czasie ciąży.
Źródła choliny
Cholina jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Występuje w żywności, takiej jak mięso, ryby, orzechy, fasola, warzywa i jajka. Najlepszym źródłem choliny w diecie jest wątroba wołowa. Jednak wiele osób nie jest nastawionych entuzjastycznie do jedzenia wątróbki, więc warto wtedy sięgać po jajka, które są również niezawodnym źródłem choliny. Jedno żółtko jaja (uwaga: białko jaja nie dostarcza choliny) zaspokaja około jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania na cholinę. Przy spożywaniu trzech jajek dziennie jesteśmy w stanie uzyskać wystarczającą ilość choliny z samego jedzenia.
Inne dobre źródła choliny w diecie to wołowina, kurczak i ryby. Chociaż niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego (np. soja, ziemniaki, komosa ryżowa, fasola, brukselka) dostarczają choliny, to pokarmy pochodzenia zwierzęcego (mięso i jaja) są znacznie bardziej skoncentrowanym źródłem tej witaminy na 1 gram produktu, co oznacza, że wegetarianie i weganie mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości choliny z samego pożywienia.